Wróżbiarstwo chrześcijańskie w późnym antyku, czyli jak poznać przyszłość i nie utracić zbawienia

Dostępność: wycofany z oferty
Cena: 30,00 zł 30.00
ilość egz

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Wróżbiarstwo chrześcijańskie w późnym antyku to książka o tym, jak postępowali ci, którzy pragnęli pozostać dobrymi chrześcijanami, choć starali się też być ludźmi dobrze poinformowanymi. Dotyczy specyficznie chrześcijańskich metod wróżbiarskich, pozwalających, w przekonaniu tych, którzy je stosowali, poznać rzeczy zakryte, bez utraty szans na zbawienie.

Książka ta ma na celu odpowiedzenie na kilka podstawowych pytań dotyczących chrześcijańskiej dywinacji późnoantycznej: Kiedy i w jaki sposób zjawisko powstało? Jaki był związek chrześcijańskich praktyk wróżbiarskich z metodami pogańskimi? Na czym dokładnie polegały chrześcijańskie techniki dywinacyjne? Kto i w jakich sytuacjach z nich korzystał i kto ofiarował tego typu usługi? Jak odnosili się do nich biskupi, intelektualiści i zwykli ludzie?

Ludzie świata grecko-rzymskiego korzystali z różnorodnych praktyk wróżbiarskich, aby zdobyć niedostępną wiedzę o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Studiowali trzewia zwierząt ofiarnych, zadawali pytania wyroczniom, rzucali losy, badali sny i konsultowali się z magami.

Starożytni chrześcijanie przyznawali, że pogańskie metody bywają skuteczne, na ogół uważali jednak, że im samym w żadnym razie nie wolno z nich korzystać, ponieważ są one dziełem demonów.

Robert Wiśniewski pracuje w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się późną starożytnością, a zwłaszcza historią praktyk religijnych i mentalności tej epoki. Napisał m. in. książkę Szatan i jego słudzy. Rola diabła i demonów w hagiografi i łacińskiej IV-V w., Kraków 2004, wydał tom tłumaczeń Początki kultu relikwii na Zachodzie, Warszawa 2011. Redaguje czasopismo U Schyłku Starożytności. Studia Źródłoznawcze.

 Publikacja powstała przy udziale

 

Patronat medialny

 

 

MOŻNA PŁACIĆ PRZEZ         LUB PRZEZ   

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl