Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Cenniki do pobrania

Rzymskie graffiti seksualne, erotyczne i miłosne z Pompejów i Herkulanum

Dostępność: Nakład wyczerpany
Cena: 39,90 zł 39.90
ilość egz

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Autor:  Andrzej Wypustek
Wydanie: Warszawa 2020
Oprawa: miękka
Liczba stron: 248

 

Niniejsza publikacja wybitnego badacza starożytności, w tym obyczajowości i życia prywatnego Greków i Rzymian, dotyczy ciekawego aspektu badań nad rzymskim antykiem. Graffiti zachowane na murach zniszczonych przez Wezuwiusz Pompejów i Herkulanum budzą w ostatnich latach coraz większe zainteresowanie badaczy,  stanowią bowiem unikalną kopalnię wiedzy na temat życia codziennego, funkcjonowania społeczeństwa, uwarunkowań ekonomicznych oraz przemian kulturowych na terenie Cesarstwa Rzymskiego w I wieku n.e.


W obszernym rozdziale wstępnym książki autor przedstawia zarys historii badań i charakterystykę antycznych graffiti, które pod wieloma zasadniczymi względami różnią się od ich współczesnych odpowiedników. Szczególnie interesująco prezentują się liczne napisy dotyczące erotyki, seksu i miłości. Książka zawiera opatrzony komentarzem, dosłowny przekład wszystkich ważniejszych świadectw tego rodzaju. Pogrupowane zostały wedle kategorii na napisy zawierające inwektywy seksualne, motywy humorystyczne, wątki homoseksualne, komentarze odnoszące się do prostytucji i na koniec wyznania miłosne. W drugiej części omówiony został ich kontekst kulturowy i historyczny. Całość pracy zamyka obszerna, aktualna bibliografia seksualnych napisów z miast Wezuwiusza.

dr Michał Jacek Baranowski

 

dr hab. Andrzej Wypustek

ORCID: 0000-5823-0704

Pracownik naukowy i wykładowca w Zakładzie Historii Starożytnej Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk starożytności, tłumacz, eseista i popularyzator nauki. Specjalizuje się w historii życia prywatnego Greków i Rzymian, historii magii w starożytności grecko-rzymskiej oraz wczesnego chrześcijaństwa. Stypendysta Fundacji Janineum, Fundacji im. Lanckorońskich z Brzezia, Fundacji Batorego, Fundacji A.W. Mellona (Affiliated Fellow of American Academy in Rome), programu J.W. Fulbrighta, Stiftelsen för internationalisering av högre utbildning och forskning (STINT). Wykładał w Rzymie, Cardiff, Londynie, Sztokholmie i Chicago. Autor i współautor podręczników i map szkolnych oraz licznych publikacji naukowych w kraju i za granicą.

 

 

Pliki do pobrania:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl