Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Cenniki do pobrania

Krytyka teorii praw człowieka w filozofii Fryderyka Nietzschego

Dostępność: Nakład wyczerpany
Cena: 19,90 zł 19.90
ilość egz

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

 

Autor: Przemysław Zientkowski
ISBN:
978-83-948011-0-6

Wydanie: Warszawa 2017
Oprawa: miękka
Liczba stron:
Format: 125×195 mm
Seria: Studia i szkice filozoficzne

 

 

Wiek XXI charakteryzuje się swoistą modą na prawa człowieka.

Idea ta wkracza już niemal w każdą dziedzinę ludzkiego życia. Rozpatruje się ją w każdej możliwej płaszczyźnie, na gruncie teoretycznym i prak­tycznym. Obecna jest w nauce, polityce, pracy, a nawet religiach. Prawa człowieka, a ściślej zagadnienia dotyczące ich przestrzegania bądź łamania jawią się jako palący problem międzynarodowy na wszystkich konty­nen­tach. Zasadniczo nie sposób zatem uniknąć z nimi spotkania.

Celem książki jest próba ukazania w Nietzsche­ańskiej filozo­fii reakcji na, z definicji, „odgórnie narzucone, odwieczne, indywi­dualne prawa człowieka”. Prawa te w opinii Nietzschego we współczesnej mu rzeczywi­stości, zamiast wspierać, kierunkować i uwypuklać genialne jednostki, sprowadzają się tylko do eliminacji naturalnych dysproporcji i odrębności ludzi, przekształcając wyjątkowe indywidua w jednobarwny, tożsamy motłoch.

Prawa te rozumiał Nietzsche ściśle w kontekście doktryny prawnonaturalnej. Poprzez swoją twórczość wskazywał jednak jej zmierzch, by ostatecznie ogłosić niebyt praw człowieka.

 

Przemysław Zientkowski

doktor nauk humanistycznych, absolwent filozofii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji UMK; pracownik naukowy UKW w Bydgoszczy. Zainteresowania badawcze: filozofia społeczna, filozofia polityki, teologia polityczna, prawa człowieka, antropologia filozoficzna, filozofia edukacji, filozofia dialogu.

Pliki do pobrania:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl