

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Clepsydra 1-2/2021-2022 (PDF)





Opis
ISSN 2658-2201
Numer 1-2/2021-2022
Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa
Instytut Historyczny UW
Numer otwiera tekst Adama Suławki poświęcony piłce nożnej, w której jako żywo kraj ojczysty wielką potęgą nie jest. A jednak Polacy piłkę kochają i w kolejnych trenerach reprezentacji pokładają wielkie nadzieje. Tak było i z Januszem Wójcikiem, którego po wielkim sukcesie na igrzyskach w Barcelonie (1992) widziano jako trenerskie objawienie. Ale pracować z seniorami miał dopiero po pięciu latach od tego tryumfu, a polska kadra pod jego wodzą miała wygrać już każdy mecz – bo gra się toczyła o awans na Euro. Jak wyszło? Jak zawsze. Ale przecież – nic się nie stało... Gdy oddajemy ten numer do druku, Polacy po awansie do 1/8 mundialu w Katarze, który nosił wszelkie znamiona cudu, ostatecznie ponownie żegnają się z turniejem – a nadzieje, jak zawsze, były wielkie…
Ale nie samą piłką człowiek żyje, toteż nie o piłce wyłącznie piszemy w tym numerze. Tematem szalenie istotnym, w pewnym sensie tematem „być albo nie być”, jest dla nas kwestia reformy szkolnictwa wyższego. Mijają trzy lata od wprowadzenia „Konstytucji dla Nauki” – czas na krótki bilans. Przedstawia go w swoim reportażu Julia Nowakowska, a Konrad Rokicki dorzuca krótką rozmowę z prof. Anetą Pieniądz, byłą członkinią Rady Narodowego Komitetu Nauki (2016–2017) obecnie członkinią Rady UW ds. Kształcenia i prodziekan ds. studenckich WH UW.
A przecież na tym nie koniec!
CLEPSYDRA to zupełnie nowy pomysł na naukę. Ideą czasopisma jest niespotykane dotąd przekazywanie efektów najświeższych badań historycznych naukowców polskich i zagranicznych w formie dostosowanej do odbioru także czytelników niespecjalistów. Nasze badania staramy się upowszechniać równocześnie z otrzymaniem ich wyników, a do wspólnej refleksji nad przeszłością zapraszamy nie tylko profesjonalnych badaczy, ale także wszystkich innych zainteresowanych historią. Służy temu zarówno specyficzny układ treści (w tym powiększenie spectrum zainteresowań czasopisma o rozmowy, edycje źródłowe, przegląd wydarzeń i recenzje), jak również nowoczesna szata graficzna.