O serii
to seria wydawnicza powstała z inicjatywy Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Współtworzy ją zespół muzykologów afiliowanych w wielu ośrodkach badawczych kraju i zagranicy. Głównym celem serii Fontes Musicae in Polonia jest edycja źródeł muzyki dawnej, związanych z kulturą Rzeczpospolitej Obojga Narodów i/lub zachowanych w bibliotekach naszego kraju.
W ramach serii ukazują się:
Seria A katalogi zbiorów muzycznych,
Seria B edycje faksymilowe i opracowania,
Seria C źródłowo-krytyczne edycje muzykaliów.
Wszystkie publikacje zostaną wydane w wersji drukowanej oraz elektronicznej w wolnym dostępie.

Poruszane zagadnienia
Zastanawiamy się nad następującymi i podobnymi pytaniami:
Jak filozofowie zareagowali na problemy polityczne i jak próbowali wpływać na życie polityczne?
W jakim stopniu utrzymali dziedzictwo Jagiellońskie w Polsce, Litwie, Białorusi i Ukrainie?
Jakie argumenty pomogły filozofom krytykować dziedzictwo Jagiellońskie?
Które elementy kultury politycznej okresu jagiellońskiego weszły w polityczne i kulturowe narracje naszych krajów?

Cele projektu
Celem projektu jest udostępnienie źródeł, opisania, transkrypcji, tłumaczenia i komentowania ich, a także powszechnej interpretacji historii filozofii w tej części Europy. W ramach projektu przygotowujemy szereg wydań ze źródeł rękopisu oraz dwie monografie dotyczące geografii intelektualnej i teorii politycznej.
Projekt koordynowany na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie skupia naukowców z następujących instytucji:
H. Instytut Filozofii Skovoroda, Narodowa Akademia Nauk Ukrainy, Kijów
Instytut Badań nad Kulturą Litewską, Wilno
Narodowa Biblioteka Narodowa Ukrainy, Kijów
Biblioteka Uniwersytetu w Wilnie
Biblioteka Wroblewskiego Litewskiej Akademii Nauk w Wilnie
Instytut Filozofii, Akademia Nauk Białorusi, Mińsk

Opublikowano:

De iure et iustitia
Autor: Sigismundus Lauxmin
e-ISBN: 978-83-66546-88-2
Wydanie: Warszawa 2023
Wydanie krytyczne przygotowali: Krzysztof Bekieszczuk, Uniwersytet Wrocławski; Steffen Huber, Uniwersytet Jagielloński; Konrad Kokoszkiewicz, Uniwersytet Warszawski; Živilė Pabijutaitė, Vilniaus Universitetas / Uniwersytet Wileński; Maria Poszepczyńska, Uniwersytet Warszawski; Anna Treter, Uniwersytet Warszawski
Traktat teologiczny o prawie i sprawiedliwości do części II–II Sumy teologicznej św. Tomasza począwszy od kwestii 57 został wygłoszony jako wykład na Uniwersytecie Wileńskim w roku akademickim 1647/1648, prawdopodobnie dla studentów nowo założonego Wydziału Prawa.
Źródło to jest tu po raz pierwszy udostępnione.

Logica | In Introductionem Porphyrii
Anonymus Ingolstadiensis, Logica Iacobus Ortiz, In Introductionem Porphyrii
e-ISBN 978-83-66546-91-2; Wydanie: Warszawa 2024
Wydanie krytyczne przygotowali: Kacper Andrychowski, Uniwersytet Warszawski; Steffen Huber, Uniwersytet Jagielloński; Konrad Kokoszkiewicz, Uniwersytet Warszawski; Živilė Pabijutaitė, Vilniaus Universitetas / Uniwersytet Wileński; Vytis Valatka, Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / Wileński Uniwersytet Techniczny im. Giedymina
Wykład o logice, który pochodzący z Rzeczypospolitej Obojga Narodów anonimowy uczony wygłosił w 1612 r. w Uniwersytecie w Ingolstadcie, należy do najstarszych źródeł związanych z nauczaniem logiki w naszym regionie. Autor nie tylko odsłania założenia metafizyczne, ale stosując reguły logiki do przykładów praktycznych porusza wiele aktualnych problemów politycznych Rzeczypospolitej. Edycja została rozszerzona o fragment wykładu Jakuba Ortiza (Poznań, 1591). Hiszpański uczony opierał logikę na metafizyce Suáreza i szczególnie na pojęciu bytu myślnego (ens rationis). Źródło to należy do kontekstu, z którego wyrosnąć miała Logica Marcina Śmigleckiego, wydana w 1618 r. w Ingolstadcie i następnie kilkakrotnie w Oksfordzie, słynąca z kreatywnego użycia pojęcia bytu myślnego.
Philosophia practica
Autor: Zacharias Modzelewski
Opracowanie: Matas Grubliauskas, Steffen Huber, Hanna Szabelska, Anna Treter
e-ISBN: 978-83-68194-02-9; Wydanie: Warszawa 2024
Coroczne wykłady o politice (praelectiones politicae) były obowiązkiem profesorów pracujących w Katedrze Etyki Uniwersytetu Wileńskiego. Założona w 1677 r., wpisała się ona w starania o przywrócenie dawnego splendoru po dotkliwych stratach, jakie Alma Mater Vilnensis poniosła podczas moskiewskiej okupacji w 1655 r. W zachowanych wykładach z początku XVII w. polityka stanowiła jeszcze jedną z trzech dziedzin filozofii praktycznej, wyraźnie ustępując etyce i ekonomice. Po 1677 r. natomiast nauczano politykę jako taką. Zachowały się wykłady z lat 1688-1692, w których profesorowie przedstawiali politykę na bardzo różne sposoby. Spośród nich Zacharias Modzelewski wykazał się najbardziej systematycznym podejściem i największą precyzją terminologiczną. W centrum zachowanego fragmentu znajduje się władza monarsza w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jej ustrojowe fundamenty i bieżące problemy, np. wolna elekcja monarchy.

Praelectiones politicae
Autor: Anonymus Ingolstadiensis; e-ISBN: 978-83-66546-98-1; Wydanie: Warszawa 2024 Wydanie krytyczne przygotowali: Kacper Andrychowski, Uniwersytet Warszawski; Bogdan Babenko, Uniwersytet Jagielloński; Steffen Huber, Uniwersytet Jagielloński; Živilė Pabijutaitė, Vilniaus Universitetas / Uniwersytet Wileński; Anna Treter, Uniwersytet Warszawski Wykład o filozofii praktycznej, który pochodzący z Rzeczypospolitej Obojga Narodów anonimowy uczony wygłosił w 1612 r. w Uniwersytecie w Ingolstadcie, należy do najstarszych źródeł związanych z nauczaniem tego obszaru wiedzy w naszym regionie. W oparciu o systemy Bartłomieja Keckermanna Anonim sporządził kompendium etyki, ekonomiki i polityki. W ostatniej części zawarł wiele odniesień do specyficznych rozwiązań ustrojowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Anonim poszukuje tu drogi wspólnej, łączącej republikańską praktykę z nowszymi teoriami polityki o orientacji absolutystycznej (Jean Bodin).