Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Cenniki do pobrania

Wielka Lechia. Źródła i przyczyny popularności teorii pseudonaukowej okiem historyka

Dostępność: Nakład wyczerpany
Cena: 29,90 zł 29.90
ilość egz

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Autor: Roman Żuchowicz
ISBN 978-83-65886-33-0
Oprawa: miękka
Liczba stron: 268
Format: 165x210

Patron medialny:

 

W sprzedaży pierwsza polemiczna publikacja popularnonaukowa dotycząca fenomenu teorii Wielkiej Lechii. Autor – doktorant na Wydziale Historii UW, dzienikarz, autor artykułów popularnonaukowych – poddaje analizie zjawisko popularności teorii wielkolechickich. Odnosząc się głównie do publikacji J. Bieszka, wykazuje błędy merytoryczne w interpretacji źródeł i przesłanek składających się na wyobrażenie Imperium Lechickiego. W książce znajdziemy też próbę analizy socjologicznej i odpowiedzi na pytania: kim są zwolennicy Wielkiej Lechii? Z czego wynika fenomen jej popularności?

Część zwolenników teorii Wielkiej Lechii pozostaje głucha na merytoryczne argumenty. Stąd wielu uczonych wątpi w sens polemizowania z nimi. Niektórzy uznają wręcz takowe działanie za niepotrzebne dowartościowywanie pseudonaukowców. Skala zjawiska jest na tyle duża, iż zasługuje ono na przyjrzenie mu się z uwagą. Fenomen Lechii mówi bowiem wiele interesujących rzeczy o naszych czasach – naszych aspiracjach, lękach i nadziejach.


Roman Żuchowicz (ur. 1990) – historyk, socjolog, dziennikarz. Prowadzi badania nad mentalnością i konfliktami religijnymi w starożytności. Doktoryzuje się na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziale „Artes Liberales” UW.
Jako dziennikarz zajmuje się popularyzacją historii, teoriami pseudonaukowymi dotyczącymi przeszłości oraz bieżącą sytuacją jezydów. Publikuje artykuły w czołowych czasopismach popularnonaukowych.

Opinie o produkcie (7)

10 marca 2018

Sam Roman jest bezwartościowy!

12 kwietnia 2018

Widzę, żw turbolechickie trolle i tutaj wpadły. Potrzebna i całkiem dobra książka

2 maja 2018

Kto szukałby w tej książce naukowych dowodów, srogo się zawiedzie. Autor z lubością odnosi się do tej "nieco" mniej rozgarniętej części zwolenników istnienia starożytnego imperium wschodnioeuropejskiego. To strategia dość prosta, żeby nie powiedzieć prostacka: ośmieszyć coś uderzając w jej głupich wyznawców. Z rzeczywistymi problemami stawianymi przez "lechistów" Pan Żuchowicz się nie mierzy, a szkoda, bo niestety środowisko w Polsce jest dosyć hermetyczne i dużo by zyskało, gdyby w końcu uniwersytety wyjęłyby głowę z piasku i otworzyły się na dialog. Tu dialogu nie uświadczycie, jest zamiast tego pozycja partyzancka. Podsumowując, na książce mocno się zawiodłem. Odradzam.

5 maja 2018

Jeżeli masz jakieś argumenty na istnienie Wielkiej Lechii możesz je podać do konfrontacji na blogach: se czytam Sigillum Authenticum Oraz na Piroman.org. Miłej dyskusji.

23 listopada 2018

http://krajscytyjski.blogspot.com/2018/07/o-co-chodzi-z-wielka-lechia.html

3 marca 2021

Znalazłem pewne błędy do strony 27. Napisał nawet „odpowiedź” na część zarzutów, w której po prostu powtórzył niektóre tezy Słowiańskich królach Lechii. -O SŁOWIAŃSKICH Na tłumaczenie wpływa także mentalności epoki, w której działał tłumacz. -MENTALNOŚĆ EPOKI Przykładowo – sto lat temu notorycznie cenzurowano „nieobyczajne” (główniehomoerotyczne) ustępy przekładanych starożytnych utworów -BRAK KROPKI NA KOŃCU ZDANIA

2 sierpnia 2021

Takich bzdetów już dawno nie czytałem.Autor zapewne z ickowa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl