Arystofanes

Dostępność: Nakład wyczerpany
Cena: 14,99 zł 14.99
ilość egz

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Olga Śmiechowicz
Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa
Oprawa twarda, 408 stron
Warszawa 2015
ISBN 978-83-64003-43-1


"Arystofanes"
Jest to pierwsza monografia tego autora napisana w języku polskim. Publikujemy ją w roku jubileuszowym: dokładnie 2500 lat temu po raz pierwszy zaprezentowano utwór komediowy przed ateńską publicznością. Autorka szkicując historię gatunku komediowego, przeprowadza nas przez kolejne niuanse greckiego komizmu, proponując interpretację historyczno-literacką wszystkich zachowanych utworów Arystofanesa.

Arystofanes jest jednym z najbardziej wymagających autorów świata antycz­nego. Niejednokrotnie podczas prób interpretacji jego utworów odnosi się wrażenie, że coś umyka, że pewien poziom, na którym moglibyśmy odczytywać jego komedie, pozostaje nietknięty. Łudzimy się, że gdybyśmy dysponowali większą ilością materiałów z czasów jego twórczości, bylibyśmy w stanie zauważyć więcej. Ta książka powstała wobec odczucia, że kolejne wersy komedii Arystofanesa możemy traktować jak ulice, które prowadzą do nowych znaczeń.

 

Olga Śmiechowicz, hellenista, historyk teatru.
Ukończyła Filologię klasyczną oraz Wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendystka University of Cambridge, Sankt-Peterburgskogo Gosudarstvennogo Universiteta oraz L’Université Paris-Sorbonne. Zajmuje się badaniami nad komedią staroattycką, recepcją antyku greckiego oraz wybranymi problemami teatru współczesnego. Autorka monografii: Poeci sceniczni w komediach Arystofanesa. Obecnie pracuje w zespole badawczym przygotowującym The Wiley-Blackwell Encyclopedia of Greek Comedy pod redakcją Alana Sommersteina.

 

Z recenzji wydawniczych:

 

„Napisana z polotem praca wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom współczesnego czytelnika, który ma marne pojęcie o świecie starożytnym, ale bywa człowiekiem żądnym wiedzy i chciałby zabrać się do lektury komediopisarza i zrozumieć, co w nim było takiego, że jego sztuki biły rekordy popularności w chwili powstania i później. Co więcej, jedną z wielkich zalet tej pracy jest pokazanie uniwersalnej strony dowcipu Arystofanesa i niezmienności ludzkiej natury (pomimo „fabularnego” zakorzenienia w ateńskim hic et nunc), co jest niezwykle istotne, bo łamie podręcznikowy stereotyp, według którego komedia stara przegrywa z Menandrową komedią charakterów, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Komedie Arystofanesa czytane z tym „Przewodnikiem” stają się na powrót komediami, które „bawią i uczą” współczesnego odbiorcę. Podoba mi się język, jakim napisana jest praca – nie stroni od jambicznych wyrażeń, objaśnienia dowcipów nie „kładą” ich, a tam, gdzie trzeba, zachowany jest dyskurs naukowy i cały aparat przypisów. Jest zrozumiałe, że uwaga skoncentrowana tu została na zachowanych w całości sztukach, ale nie istnieją one w izolacji od fragmentów (także innych komediopisarzy), które uzupełniają wywód. Podoba mi się, że recepcja Arystofanesa ujęta z perspektywy teatrologicznej, ogranicza się w tej książce do terenu Grecji. W ten sposób pokazano, jak owo antyczne hic et nunc ewoluuje i podlega transformacji, ciągle pozostając greckim hic, a nunc nabiera ponadczasowego charakteru. Bardzo cenię to, że dotarła Pani i do dawnych przekładów Arystofanesa, a ich jędrna polszczyzna przywołana została tam, gdzie może wzbogacić wywód i celnie trafić w punkt. Jestem pewna, że książka będzie czytana z wielkim zainteresowaniem przez wszystkich. Docenią tę książkę także ludzie młodzi, wymagający, szukający nie tylko solidnej treści, ale i atrakcyjnego sposobu przekazu.”

 

 Profesor Krystyna Bartol, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań

 

 „Arystofanes Olgi Śmiechowicz to jedna z najciekawszych książek o teatrze antycznym, jakie powstały w ostatnim okresie w polskiej teatrologii i filologii klasycznej. Pracę traktuję jako zwieńczenie wieloletnich studiów nad tekstami autora Żab i recepcją jego twórczości w różnych kręgach językowych i narodowych, prowadzonych przez Śmiechowicz. W kolejnych rozdziałach Arystofanesa Autorka w sposób znakomity wykorzystuje wiadomości zdobyte nie tylko w trakcie lektury najważniejszych światowych opracowań poświęconych Arystofanesowi, komedii greckiej, ale i studiów w bibliotekach i archiwach naukowych i teatralnych, polskich i zagranicznych. Najcenniejszą wartością książki Śmiechowicz jest to, że z dużym zainteresowaniem przeczyta pracę filolog klasyczny, jak i czytelnik spoza grona filologów, który pragnie bliżej poznać tego wybitnego przedstawiciela antycznej komedii. Niezwykle cenię w pisarstwie Śmiechowicz umiejętność połączenia olbrzymiej wiedzy, jaką posiada w odniesieniu do greckiego komediopisarstwa i teatru greckiego z jasnością wywodu. Arystofanes jest napisany barwnym językiem, pełnym zaskakujących skojarzeń, także w odniesieniu do świata współczesnego. (…) Będzie to cenna publikacja zarówno dla filologów, jak i historyków teatru i dramatu.”

 Profesor Jacek Popiel, Uniwersytet Jagielloński, Kraków

 

Polecamy także recenzję w Dzienniku Teatralnym

 

Publikacja finansowana ze środków na działalność statutową Wydziału Polonistyki UJ, służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich.

 

MOŻNA PŁACIĆ PRZEZ   platnosci.pl      LUB PRZEZ   paypal

Pliki do pobrania:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl